Zrębki – ważny surowiec do produkcji różnego rodzaju materiałów

Standardowo, podczas procesu obróbki drewna produkuje się również zrębki mogą powstawać jako efekt działania specjalnych maszyn rozdrabniających. Posiadają one nieregularne kształty, ale zazwyczaj ich wielkość nie przekracza kilku centymetrów. Powstały w taki sposób surowiec ma wiele zastosowań.

Z jednej strony, najczęściej są one wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju płyt, które wykorzystuje się w budownictwie czy też w przemyśle meblarskim. W taki sposób, poprzez specjalną technologię produkcji powstają popularne i dobrze wszystkim znane płyty pilśniowe oraz rozmaite płyty wiórowe o różnej grubości i twardości. Do spajania wiór używa się odpowiedniego ciśnienia, temperatury, a także różnych substancji wiążących. Zrębki mogą też posłużyć jako surowiec do produkcji opału. Są wówczas specjalnie przygotowywane tak, aby można było stosować je jako pellet. To, jakiej jakości będzie uzyskany opał zależy jednak od tego, z jakiego drewna pochodzi, a także w jaki sposób zrębki były suszone i składowane. Tak czy inaczej, jest to ekologiczny materiał opałowy, który można zaliczyć do kategorii biomasy. Przy konkretnych przeznaczenia produkcyjnych, rodzaj zrębków, jakie można stosować określają konkretne normy prawne.

 

Zastosowanie w ogrodnictwie

 

Zrębki dodatkowo stosuje się je także w ogrodnictwie, podobnie zresztą jak takie odpady przemysłu drzewnego jak trociny czy korę drzewną. Można je stosować do ściółkowania, co zapobiega rozwojowi chwastów, nadmiernemu przesychaniu gleby oraz chroni rośliny przed znacznymi spadkami temperatur w okresie zimowym. Zrębki są materiałem ekologicznym, który też bardzo estetycznie prezentuje się na rabatach. Z tego też względu, tak jak i w przypadku kory drzewnej, można stosować je dekoracyjnie. Co ważne, zrębki posiadają naturalny odczyn ph, sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie nie będzie można zastosować kory drzewnej ze względu na fakt, że działa ona na glebę zakwaszająco.