Wentylacja to jeden z najważniejszych aspektów instalacji domowych. Dlaczego? To właśnie dobrze działająca klimatyzacja połączona z systemem grzewczym zapewnia dobre warunki w środku i dzięki niej mieszkańcy czują się dobrze dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza. Warto podkreślić, że wentylacja mechaniczna to obecnie wielka szansa w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Zastosowanie jej wiążę się z dużymi kosztami inwestycyjnymi, jednak inwestycja szybko się zwraca. Później już tylko można się cieszyć z zerowych rachunków za ogrzewanie i chłodzenie – wszystko zależy z czym połączymy system sprawnej wentylacji. Jest to temat na pewno do rozważenia – zwłaszcza dla wszystkich marzących o swoim własnym domu jednorodzinnym. Najpierw trzeba wydać na niego trochę więcej, ale otrzymamy idealny mikroklimat i brak kłopotów z wilgocią.
Wentylacja mechaniczna – zasada działania
Wentylacja mechaniczna to zaawansowany system wentylacyjny, który działa dzięki komputerowej centrali i zestawowi wiatraków, które zajmują się nawiewaniem powietrza i jego pozbywaniem się. Najważniejszym elementem całego zestawu jest rekuperator, urządzenie zawierające wymiennik ciepła. To właśnie znajdujące się w rekuperatorze wymienniki ciepła odbierają ciepło powietrzu wyrzucanemu na zewnątrz (zużytemu) i przekazują je świeżemu, nawiewanemu powietrzu. Co więcej, system wentylacji jest całkowicie zautomatyzowany. Czujniki zamieszczone w całym domu badają wilgotność powietrza i inne parametry, dzięki czemu komputer doskonale wie, czy spowolnić czy przyśpieszyć pracę urządzenia.
Korzyści zdrowotne wentylacji mechanicznej
Co tu dużo mówić, korzyści zdrowotne to bardzo istotna kwestia, jeśli chodzi o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zwłaszcza jest to odczuwalne po paru miesiącach jej użytkowania. System wentylacyjny zapewnia stały komfort klimatyczny i podobne warunki w środku przez cały rok. W domach i blokach bardzo często w sezonie grzewczym powietrze jest za suche, a w środku jest duszno. Otworzenie okna wiążę się z wdychaniem zanieczyszczonego spalinami paliwa. Wentylacja omija ten problem. Nie dość, że stale sprawdza poziom wilgoci i odprowadza zużyte powietrze, to jeszcze zamontowane w przewodach filtry wyłapują cząstki szkodliwego pyłu. Warto wspomnieć, że dom musi być odpowiednio zaizolowany, by taka wentylacja miała sens. Wtedy dzięki dużej szczelności ograniczamy straty przez przegrody czy wentylację. Mniejsze straty, dobra wymianaciepła w wymienniku zagwarantuje dobre warunki w środku. Domy pasywne i ekologiczne idą w parze z nowoczesną wentylacją. Gdy dom pasywny zostaje wyposażony w taki system, to przy zastosowaniu innego, pomocniczego źródła ciepła (np. pompy ciepła) nie musimy się martwić o komfort termiczny. Co więcej, w lecie można odwrócić proces i wykorzystać pompę jako naturalną klimatyzację (chłód pasywny).