Stylowe wnętrze – jak to osiągnąć?

stylowe wnętrze

W czasach PRL – u wnętrza w większości polskich domów były mieszanką różnych stylów, kolorów i niekiedy zupełnie nie pasujących do siebie elementów. W gospodarce centralnie sterowanej nie wybór elementów wystroju był ograniczony włącznie do kilku wzorów, które produkowały państwowe fabryki. Stojąc w kolejce po dany przedmiot można było wyjść ze sklepu z czymś zupełnie innym. Idąc po dywan czasem wychodziło się z firankami, szafką lub lodówką. Jeśli dywany wcześniej się wyprzedały, wówczas stojący w ogonku brał, to co zostało na półkach. Trudno też było dostać określony, zamierzony wzór danego przedmiotu – brało się taki, który akurat został dostarczony – niezależnie od tego czy pasował stylistycznie do reszty mieszkania, czy też nie. W efekcie wystrój pomieszczeń w domach był chaotyczny i niezaplanowany.

Nie było mowy o wybieraniu mebli. Chcąc kupić je w sklepie można było zdecydować się zaledwie na jeden z kilku wzorów – o ile taki wybór w ogóle istniał. Inną opcją było kupno mebli u rzemieślników. Te mogły być z kolei prawdziwymi dziełami sztuki, ale dostęp do nich był w dużej mierze ograniczony.

Przemiany lat 90 oraz pojawienie się wolnego rynku wiele w tej kwestii zmieniło. Pojawił się ogromny wybór rożnego rodzaju dóbr, w tym także wyposażenia wnętrz. Od tego czasu pomieszczenia mogły być urządzane w określonym stylu, zgodnie z zamierzeniami. Wtedy też pojawili się pierwsi architekci wnętrz. Początkowo usługi takich aranżerów były luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych. Wiele osób zadawało sobie pytanie co to jest aranżacja wnętrz, bowiem było to zjawisko tak rzadkie, że nie każdy miał świadomość istnienie zasad urządzania wnętrz oraz osób, które zajmowały się tym zawodowo.

Dziś pytanie: co to jest aranżacja wnętrz? W zasadzie się już nie pojawia. Niemal wszyscy wiedzą, że jest to zbiór zasad urządzania wnętrz, tak by było one funkcjonalne i estetyczne. Istotą aranżacji wnętrz jest zaprojektowanie, każdego nawet najdrobniejszego szczegółu tak, by pomieszczenia oddawały charakter osób mieszkających w domu czy mieszkaniu lub by stanowiły wyraz wizji i misji firmy. Każdy szczegół musi do siebie pasować, tak by tworzyły one spójną i jednolitą całość. Dziś znaleźć można liczne poradniki jak projektować pomieszczenia, usługi profesjonalnych projektantów wnętrz także przestały być czymś wyjątkowym, a stały się ogólnie dostępną możliwością, z której chętnie korzysta coraz liczniejsza grupa Polaków, to w znaczący sposób zmieniło wygląd współczesnych mieszkań, które urządzane są w konkretnym stylu i z dobrze przemyślanym planem. Jednym z takich miejscem jest ten blog.