Przewody niskonapięciowe – do czego służą i jak wykorzystasz je w swoim domu?

Każdy z nas, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawy, korzysta z urządzeń, które wykorzystują przewody niskonapięciowe. Najczęściej nie zastanawiamy się, co umożliwia im działanie, a każdy kabel jest po prostu kablem, bez doprecyzowywania jaki jest jego rodzaj. Trudno się temu dziwić – nie wszyscy mamy bardziej profesjonalną wiedzę z zakresu elektryki i nowoczesnych technologii. Zyskujemy ją w momencie, gdy coś musimy kupić lub gdy jakiś sprzęt się zepsuje i musimy szukać części zamiennych. Dobrze jest jednak mieć podstawowe pojęcie o przewodach, które znajdują się w naszym domu i z których korzystamy na co dzień. Czym są zatem przewody niskonapięciowe? Co powinieneś o nich wiedzieć?

Kilka słów wstępu o przewodach niskonapięciowych…

Mało kto o tym wie, ale przewody niskonapięciowe to typowe rozwiązanie, które jest wykorzystywane w instalacjach elektrycznych znajdujących się we wszystkich budynkach, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biurowiec, apartamentowiec, hotel, urząd czy uczelniany budynek. Przewody typu YDY oraz YDYp są dostępne na rynku w wygodnych i standardowych krążkach 100m lub 200m.

Warto także wiedzieć, że przy większych instalacjach większość producentów oferuje dostarczenie małego bębna 500m, który bez najmniejszego problemu może zostać przeniesiony przez standardowej wielkości drzwi wewnętrzne, o zewnętrznych nawet nie wspominając. Istnieje także możliwość konfekcjonowania przewodu na dużych bębnach, których wymiary wahają się od kilku do kilkunastu kilometrów.

Więcej na temat przewodów niskiego napięcia.

Przewody niskonapięciowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku grup przewodów okrągłych, modele przewodów płaskich wykorzystywane są do stałego układania w pomieszczeniach suchych zarówno na rynku, jak i pod tynkiem oraz bezpośrednio w tynku (napięcie 300/500V). Warto również wiedzieć, o czym elektrycy nie zawsze skorzy są poinformować swoich klientów, że można je także zastosować do ułożenia na stałe we wszystkich urządzeniach elektroenergetycznych.

Podstawowa wiedza o przewodach niskonapięciowych obejmuje również to, że we wnętrzach budynków do wykonania różnego rodzaju instalacji elektrycznych wykorzystuje się na stałe przewody izolowane, nazywane często przewodami instalacyjnymi. Są one produkowane na napięcia znamionowe 300/300V, 300/500V oraz 450/750V, a także 600/1000V i mają żyły miedziane lub aluminiowe. Przewody niskonapięciowe, choć nie są trudne w zrozumieniu sposobu ich działania, zawsze wymagają do instalacji osoby wykwalifikowanej i doświadczonej.