Podłogi z drewna – jak dobrać do nich odpowiedni kolor ścian?

Urządzanie wnętrz własnego domu lub mieszkania z pewnością nie jest prostym zadaniem, może jednak dać nam wiele satysfakcji, szczególnie, gdy po raz pierwszy zobaczymy rezultaty i się tam wprowadzimy. Nie musimy być architektami czy projektantami, a tym bardziej nie musimy takowych zatrudniać, aby nasze wnętrza były stylowe, spójne i harmonijne, a do tego piękne w sposób, który nam najbardziej odpowiada.

Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym osiągniemy w przestrzeni swojego domu wyżej przedstawione cechy, zaoszczędzając tym samym sporo pieniędzy. Nie ma też nic lepszego, niż mieszkanie w samodzielnie urządzonych wnętrzach. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są podłogi z drewna – warto więc dowiedzieć się więcej, jak należy je kolorystycznie połączyć z aranżacją ścian, ponieważ to ono stworzy przestrzeń dla mebli i pozostałego wyposażenia. Ponieważ sufit najczęściej jest biały lub w kolorze ścian, właśnie relacja podłogi z drewna – ściany będzie najważniejsza. Jak zatem stworzyć odpowiednią aranżację? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jasne podłogi z drewna a kolor ścian – jakie połączenie będzie najlepsze?

Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na jasne podłogi z drewna, wybór koloru ścian mamy praktycznie niczym nieograniczony. Dzieje się tak, ponieważ jasny, ciepły i przytulny kolor, jaki posiadają podłogi z drewna, stylistycznie pasuje niemal do każdego koloru. Oznacza to, że aranżując ściany spokojnie możemy postawić na ciepłe i pastelowe barwy, takie jak błękitny, pudrowo różowy, seledynowy, kremowy i beżowy, a także odcienie szarości. Jasne podłogi z drewna pięknie zaprezentują się również w połączeniu z nieco bardziej intensywnymi kolorami, takimi jak żółty, pomarańczowy, malinowy, amarantowy, granatowy, i tak dalej. Oczywiście styliści najczęściej zestawiają jasne podłogi z drewna z białymi ścianami, ale spokojnie możemy postawić na inne kolorami, jeśli takie są nasze preferencje. Odradzamy natomiast wybierania do jasnych podłóg bardzo ciemnych, intensywnych i przytłaczających barw, szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie.

Ciemne podłogi z drewna – jaki kolor ścian będzie do nich pasował?

Jeśli chcemy zdecydować się na nieco bardziej odważny element wyposażenia naszych wnętrz, zdecydowanie powinniśmy postawić na ciemne podłogi z drewna. W tym przypadku należy już jednak nieco bardziej uważać na to, z jakimi kolorami ścian je zestawimy. Dobrze jest unikać również ciemnych, aby wnętrza nie były za ciężkie i estetycznie nudne. Dlatego właśnie ciemne podłogi z drewna najpiękniej prezentują się przy jasnych i lekko pastelowych ścianach.