Nowoczesny narożnik z funkcją spania podstawowym elementem salonu

Nowoczesny narożnik czy kanapa? A może sofa?

Podczas urządzania salonu należy podjąć ciężką decyzję co do głównego miejsca wypoczynku. Ponieważ jest to inwestycja na lata, warto dobrze zastanowić się nad potrzebami swoimi i domowników. Jeśli wybierzemy źle, to po czasie będziemy zmuszeni na wymianę np. na coś większego. Nie oznacza to jednak, że od razu mamy kupić największy możliwy narożnik, ponieważ w zbyt małym salonie będzie on przytłaczający i wizualnie pomniejszy pomieszczenie nie zostawiając zbyt dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. W takim wypadku warto rozejrzeć się za mniejszymi wersalkami i kanapami lub całkiem małymi sofami. Będzie to świetne rozwiązanie dla małej rodziny lub niedużego salonu. 

Zalety nowoczesnego narożnika z funkcją spania

Główną zaletą nowoczesnych narożników jest ich funkcjonalność. Kupując jeden mebel, otrzymujemy możliwość przybrania różnych pozycji podczas odpoczynku. Nie potrzebujemy pufa, żeby wyciągnąć nogi ani dodatkowych siedzeń dla znajomych. Do tego narożniki z funkcją spania pozwalają w bardzo wygodny sposób przenocować gości. Często o wiele wygodniejszy niż rozkładana kanapa. Dodatkowo niewielki nowoczesny narożnik umożliwia na skuteczne zagospodarowanie miejsca w małym salonie. O wiele skuteczniejsze niż kanapa lub sofa. Zachowujemy przy tym podstawową zaletę kanapy, czyli dodatkowe miejsce na schowanie rzeczy we wnętrzu mebla. Pamiętajmy, że w kanapach z funkcją spania najczęściej tego schowka nie mamy, gdyż znajduje się w nim materac ze stelażem. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na nowoczesny narożnik, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar, funkcjonalność i dopasowanie do salonu.

Jak dopasować nowoczesny narożnik do salonu

W zależności od wielkości naszego salonu możemy wybierać pomiędzy dużymi kilkuosobowymi narożnikami a mniejszymi dla np. trzech osób. Od wielkości salonu będzie również zależało czy nasz narożnik będzie stał w jego rogu, czy może jako wyspa na środku. Mając duży salon, możemy zdecydować się na postawienie nowoczesnego narożnika w samym jego centrum, co świetnie dopełni niewykorzystaną przestrzeń i pozwoli na wygodne korzystanie z telewizora przymocowanego do ściany naprzeciwko. Jeśli jednak nasz salon jest mniejszy i chcemy w sprytny sposób wykorzystać każdy jego centymetr, wtedy warto postawić narożnik do rogu. Nie wszystkie narożniki są jednak w kształcie litery L i P (o tym za chwilę). Wyróżniamy także bardziej zamknięte konstrukcje o kształcie zbliżonym do litery U pozwalającym na świetną integrację w towarzystwie.

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić

Narożniki lewe (przypominający literę L) to wbrew pozorom nie jest jedyny rodzaj. Rozróżniamy jeszcze nowoczesne narożniki prawe. Ja je odróżnić? Wystarczy, że wyobrazimy sobie litery L i P. Tej pierwszej nie da się obrócić w taki sposób, by kształtem stała się literą P. Dopiero lustrzane odbicie L będzie przypominało kształtem literę P. I tym właśnie jest narożnik prawy. Lustrzanym odbiciem narożnika lewego. Przy wyborze narożnika warto wydrukować sobie obie te literki i spróbować ułożyć w salonie. Wtedy uzyskamy odpowiedź na pytanie, jaki nowoczesny narożnik wybrać. Lewy czy prawy.

Jak zadbać o nowoczesny narożnik? – różne technologie materiałów

Przy tak ważnej inwestycji warto przeanalizować materiał, z którego wykonane są nowoczesne narożniki. Niektóre z nich obite są zaawansowanymi technologicznie tkaninami, pozwalającymi na łatwe ich czyszczenie nawet za pomocą wody. Dzięki temu nie musimy pokrywać mebla dodatkowymi narzutami, które w przypadku narożników trudno dopasować. Warto również rozpatrzeć wydatek w postaci narożnika skórzanego. Nowoczesny wystrój nie narzuca przecież materiałów sztucznych. Skóra wciąż może wyglądać nowocześnie, a zarazem bardzo elegancko – jak żaden inny materiał.