Mieszkanie w stylu vintage

Styl vintage w naszym kraju zyskuje sobie z roku na rok coraz większą popularność. I nic dziwnego ponieważ lata 50, 60 i 70 były dla polskiego designu jednymi z najlepszych. Powstało wówczas wiele mebli, ceramiki i dodatków, które charakteryzują się prostotą, funkcjonalnością, ale także estetyką. Przez wiele lat ten styl w aranżacji wnętrz nie mógł się przebić do polskich domów. W dużej mierze wynikało to ze zmęczenia Polaków PRL-owskim designem, który nie był ich wyborem, ale formą narzuconą przez ustrój. Choć w tamtym okresie rzeczywiście zdarzały się prawdziwe koszmarki wzornicze, to jednak wiele z elementów tej nieodległej przecież przeszłości to funkcjonalne i ciekawe rozwiązania dla domu.

 

Chcąc urządzić mieszkanie w stylu vintage warto udać się do piwnicy czy na strych i odgrzebać stare meble. Wystarczy je odnowić i świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach. Co zrobić jeśli nie masz mebli z tamtego okresu? Nie musisz się martwić, oczywiście możesz poszukać mebli na wyprzedażach, popytać rodzinę, a możesz też sprawdzić w sklepach meblowych. Idący z duchem czasu producenci oferują bowiem meble vintage. Często są to meble pod wymiar, dzięki czemu idealnie dopasuje je do rozmiarów Twojego wnętrza. Pamiętaj też, że nowoczesne aranżacje w stylów vintage nie polegają na odtwarzaniu mieszkań z lat pięćdziesiątych w obecnych czasach, ale na wnoszeniu do nowoczesnych wnętrz elementów z tamtej epoki.

 

W aranżacjach w stylu vintage ogromnie liczą się detale. We wnętrzach w tym stylu nie może zabraknąć porcelany z Ćmielowa, fajansów z Bolesławca czy Włocławka oraz wyrobów Krośnieńskiej Huty Szkła. Te wszystkie elementy, tak niezwykle popularne w okresie PRL, wprowadzą niepowtarzalny klimat do Twoich wnętrz. Możesz stworzyć z nich luźną kompozycję i ustawić na komodzie w półkach w Twoim salonie, kuchni czy jadalni. Z pewnością uda Ci się także zdobyć cukiernice, serwisy kawowe czy inne naczynia pochodzące z tamtej epoki, będą one świetnie prezentowały się w kuchni w stylu vintage i co najlepsze – możesz z nich nadal korzystać! Nie będzie więc to jedynie ozdoba, ale także przedmiot użytkowy.

 

Jakie tkaniny zastosować w takich wnętrzach? Z pewnością powinien znaleźć się w nich len, flausz oraz połyskujące, ciężkie aksamity. Nie musisz też stronić od bawełny czy poliestru. Tkaniny będą wzorzyste, świetnie sprawdzą się tutaj geometryczne wzory, priny z lat 50, 20 czy czasów secesji.

 

W kwestii kolorów nie bój się barw, bo lata PRL, choć na ogół kojarzą się z wszechogarniającą szarością architektury, w aranżacji wnętrz i modzie były niezwykle barwne. Mocne, nasycone kolory to zdecydowanie to! Pamiętaj jednak, aby łącząc je znaleźć jakiś motyw przewodni – to jedyny sposób, aby ustrzec się kiczu. Jeśli boisz się takiego efektu to postara się urządzać wnętrze w oparciu o jeden kolor, ale w wielu rożnych odcieniach.

 

Meble pod wymiar w stylu minionej epoki, porcelana z Ćmielowa, wzorzyste tkaniny, printy z  tamtych czasów i zabawa kolorami – oto przepis na wspaniałe wnętrze w stylu vintage.