Markowe meble do salonu – czy warto?

Każde zmiana wystroju czy mebli to niesamowite wyzwanie dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Salon to w końcu przestrzeń, która musi charakteryzować nie tylko dobrym designem, rozplanowaniem przestrzeni, tylko przede wszystkim wygodą użytkowników. Duży pokój to taka oaza spokoju, do której chce się wracać po ciężkim dniu pracy czy pobycie w szkole. Nie jest to łatwe do osiągnięcia.

To znaczy dla niektórych wystarczy zwykła sofa czy kanapa z Ikei, proste malowanie i zestaw najtańszych mebli, które nie są ani ładne ani brzydkie. Jednak prawdziwie funkcjonalny i przyjemny salon musi zostać wcześniej zaplanowany. Zanim wybierzemy meble do salonu – warto przyjrzeć się temu pomieszczeniu z punktu rozrysowania całej przestrzeni. 

 

Meble do salonu – wstępny projekt i wybór stylu 

 

By uniknąć miszmaszu czy uczucia bezładu, należy gruntownie zaplanować cały proces umeblowania i urządzenia salonu. Dlatego też zanim rzucimy się w wir jeżdżenia po sklepach z meblami do salonu i akcesoriami – trzeba usiąść nad kartką papieru samodzielnie lub poprosić specjalistę od projektowania wnętrz. Wtedy nie tylko otrzymamy gotowy projekt co zmysł, jakie meble i gdzie powinny stanąć. To absolutnie kluczowa kwestia. Później należy zastanowić się, jaki styl najbardziej nam odpowiada i przedyskutować to z projektantem (lub rodziną). Inspiracje są dosłownie wszędzie – choć niektóre style lepiej radzą sobie z upływem czasu. Minęły już dawno czasy eklektycznych wnętrz rodem z lat 90. Cały czas modzie jest styl nowoczesny, nawiązujący do lat 70. i 80. Warto zastanowić się, czy nie chcemy zrobić sobie salonu w stylu skandynawskim. Jest to forma, do której dopasujemy nawet bardzo zróżnicowane stylowo meble. Zaletą jest to, że takie wnętrza inspirowane daleką północą są niesamowicie jasne i mamy poczucie przestronności. To wręcz idealny pomysł dla wszystkich ludzi ze stosunkowo małymi dużymi pokojami. Białe ściany mogą wtedy kontrastować z drewnianymi elementami umeblowania i kolorowymi dodatkami. 

 

Sofy i kanapy do salonu 

 

W salonie niektóre meble mogą mieć charakter dominanty – np. sofa, kanapy, fotel czy nawet modna komoda. Wszystko zależy od naszych prefencji. Najczęściej taka rola przypada kanapie. Sofa musi być wygodna i przystosowana wielkościowo do liczby domowników. Zbyt duża sofa ma tylko i wyłącznie sens, jeśli mamy ogromny salon (wtedy wielkość mebla nie zrobi takiej różnicy). Co do stylistyki samego mebla – tutaj polecałbym proste, geometryczne kształty. Taka kanapa będzie pasować właściwie wszędzie, a możemy ją wzbogacić np. kolorystycznie (kolorowe poduszki, narzuty etc.). Warto także zorientować się, z jakiego materiału wybrać obicie. Obecnie firmy pozwalają na pełną personalizację mebli – możemy wybrać np. regulowane podłokietniki, schowki czy w końcu materiał obicia i jego fakturę. To sprawia, że dopasowanie do pokoju jest dużo łatwiejsze (nie musimy jeździć bez końca po sklepach w poszukiwaniu tej idealnej kanapy).