Kompozycje i wiązanki kwiatowe na balkon – porady i inspiracje

Wiosna w pełni sprawia, że każdy z nas ma czasem ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu, relaksując się w promieniach słońca. Choć niestety nie wszyscy dysponują dostępem do własnego ogrodu, sporo osób w swoich mieszkaniach ma do zagospodarowania taras lub balkon. Mały stolik, wygodne krzesełko i piękne wiązanki kwiatowe potrafią sprawić, że zamieni się on w niezwykle urokliwy zakątek, będący świetną alternatywą dla wiejskiego ogródka. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób ozdobić balkon kwiatami.

Wiązanki kwiatowe jako dekoracja balkonu

Urządzanie balkonu należy przeprowadzać stopniowo, zaczynając od najmniej przyjemnej części, czyli przygotowania powierzchni. Na początek należy więc dokonać wiosennych porządków, wyrzucając to, co niepotrzebne, i porządkując pozostałe rzeczy, w celu zorientowania się ile miejsca pozostaje do zagospodarowania. Kiedy już powstanie plan na zorganizowanie przestrzeni, możemy zacząć myśleć o tym, jakie rośliny i wiązanki kwiatowe sprawdzą się najlepiej na naszym balkonie. Trzeba wziąć pod uwagę jego usytuowanie, metraż, oczekiwania względem funkcji, jakie ma spełniać, ale także osobiste preferencje i gusta estetyczne. W doborze wszelkich dekoracji warto bowiem pamiętać, że balkon bez trudu może łączyć funkcje praktyczne, jak i tworzyć swego rodzaju ostoję i ucieczkę od codzienności, tworząc namiastkę ogrodu nawet w środku miasta.

Rodzaje roślin w wiązankach kwiatowych odpowiednie na balkon

Pierwszym dylematem, który pojawia się podczas wyborze kwiatów na balkon, jest decyzja, które wiązanki kwiatowe i rodzaje roślin są odpowiednie na balkon. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że duża część kwiatów i roślin ogrodowych z powodzeniem może być także uprawiana w doniczkach na balkonie. Są to chociażby wrzosy, róże, forsycje, bambusy i trawy ozdobne, bukszpan, niektóre odmiany sosny, świerku czy kosodrzewiny, ale także rozmaite warzywa i zioła, które pozwolą stworzyć na balkonie mały ogródek. Wybierając gatunki drzew lub krzewów, należy pamiętać o ograniczeniach metrażu, a także konieczności znalezienia dla nich miejsca na zimę, dlatego też na balkon nadają się jedynie odmiany karłowate, a także wiązanki kwiatowe innego rodzaju.

Usytuowanie balkonu a rodzaj wiązanek kwiatowych

Kwiaty na balkon należy wybierać z uwzględnieniem warunków, panujących w danym miejscu. Jest to przede wszystkim ilość i intensywność światła i wysokość temperatury, uzależniona przede wszystkim od strony, na którą wychodzi balkon. Jedynie wybór wiązanek kwiatowych dostosowanych do położenia części balkonowej zagwarantuje pięknie rozwijające się i prezentujące dekoracje kwiatowe.

Wiązanki kwiatowe na balkon zachodni

Balkon wychodzący na zachód sprawia, że dociera do niego światło słoneczne od południa, aż do zachodu słońca, czyniąc go idealnym miejscem na rośliny, które wymagają dużo delikatnego światła. Doskonale sprawdza się więc wszystko mocno kwitnące wiązanki kwiatowe.

Kwiaty na balkon po stronie wschodniej

Światło słoneczne na balkonie po stronie wschodu pada od świtu aż do południa, kiedy to promienie nie są najostrzejsze. Podobnie jak w wypadku wiązanek kwiatowych na balkonie wschodnim, świetnie sprawdza się więc rośliny kwitnące.

Rodzaje kwiatów na balkon północny

Miejsce balkonowe po stronie północnej z zasady jest mocno zacienione i nie dostaje się do niego zbyt wiele światła. Nie przekreśla to na szczęście marzeń o pięknym tarasie. Wystarczy wybrać wiązanki kwiatowe, składające się z roślin lubiących cień oraz jednorocznych kwiatów kwitnących.

Wiązanki kwiatowe na balkon południowy

Wychodzący na południe balkon gwarantuje największą ilość słońca w ciągu dnia, czasem nawet tego wyjątkowo ostrego. Dlatego też, wybierając kwiaty na balkon południowy należy zadbać o to, by były to rośliny odporne nawet na bardzo ostre promieniowanie słoneczne, a także regularnie sprawdzać wilgotność podłoża.