Kominek żeliwny – w jakim wnętrzu go zainstalować?

Za pewne każdy z nas kojarzy solidny, czarny, wykonany z żeliwa piec opalany drewnem. Trudno o bardziej klasyczne rozwiązanie, które mimo wszystko nadal jest stosowane, także we współczesnych domach. W momencie, kiedy sprawdzimy obecne żeliwne piece na drewno, szybko przekonamy się, że są to piece o klasycznym wzornictwie, porządnej i solidnej konstrukcji, które prezentują się bardzo stylowo i spokojnie mogą być ozdobą każdego, stylowego pokoju dziennego.

 

Powrót do tradycji z żeliwną kozą

 

Tego rodzaju piec wygląda na masywny i faktycznie, w rzeczywistości swoje waży. Jednakże, ze względu na fakt, że jest to piec wolnostojący, łatwiej jest go zaaranżować od zabudowanego kominka, a także sama instalacja powinna być prostsza. Tego rodzaju piece Jotul są zasilane drewnem, które można umieścić w specjalnym pojemniku w bezpośrednim sąsiedztwie piecyka. Oczywiście, taki piec ma też swoje praktyczne zastosowanie, gdyż oprócz tego, że dobrze się prezentuje, może też stanowić dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu. Co ważne, w niektórych modelach pieców żeliwnych tego typu można również spalać węgiel pod warunkiem zastosowania specjalnego rusztu lub też koszyka, co daje nam jeszcze większe pole manewru. Zastosowany system spalania w tego typu piecach, czyli chociażby wydłużona droga spalin sprawia, że załadowana ilość opału długo się wypala aż do samych cząstek i drobnych pozostałości, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Tradycyjny, dobrze wszystkim znany popielnik daje możliwość ręcznej kontroli tego, co dzieje się w palenisku.

https://kominkiznorwegii.com/oferta/jotul/piece-wolnostojace/

 

Dla amatorów klasycznych rozwiązań

 

Żeliwne piece na drewno pięknie się prezentują, często posiadają szereg ozdobnych detali, które dodatkowo podnoszą ich estetykę. Styl takiego kominka jest raczej klasyczny, ale sprawdzi się on także we wnętrzach eklektycznych oraz wnętrzach „z duszą”. Dodatkowo, z pewnością każdy z nas doceni ciepło płynące z kominka podczas długich, zimowych wieczorów. Dlatego też warto zdecydować się na taki właśnie kominek.