Uniwersalny charakter keramzytu sprawia, że bez trudu można wskazać bardzo wiele jego zastosowań w ogrodnictwie- zarówno jeśli chodzi o uprawę roślin w gruncie, w donicach, a także do uprawy roślin wewnętrznych czy do uprawy hydroponicznej. Wszystko dzięki temu, że keramzyt ogrodniczy jest wyjątkowo lekki i bardzo porowaty. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze chłonie wodę i oddaje ją roślinie w takiej ilości, w jakiej ta jej potrzebuje. Warto także wspomnieć o tym, że keramzyt zapewnia roślinom lepsze napowietrzenie korzeni, co również jest bardzo pożądane. Mogą rosnąć grubsze, a dodatkowo są znacznie mniej podatne na gnicie.
Wykonywanie różnego rodzaju mieszanek ziemnych
Warto wiedzieć o tym, że keramzyt ogrodniczy występuje w postaci kulek o różnej frakcji. Dzięki temu można go stosować na kilka sposobów. Popularnym zabiegiem jest wykorzystanie keramzytu jako drenaż do donic w ogrodzie oraz w domu. Dzięki keramzytowi na spodzie donicy, nadmiar wody może znacznie łatwiej wypłynąć, a co za tym idzie- nie zalega w korzeniach rośliny, co mogłoby spowodować gnicie korzeni, a w konsekwencji obumieranie całej rośliny.
Keramzyt ogrodniczy może też stanowić jeden z komponentów mieszanek podłoży. Pełni funkcję rozluźniacza ziemi, sprawia, że jest ona mniej zbita, ma luźną strukturę, a korzenie mają dostęp do tlenu. Keramzyt można też z powodzeniem stosować do rozluźniania ziemi ogrodowej w miejscach, gdzie faktycznie zależy nam na poprawie jakości parametrów mieszanki pod konkretne gatunki roślin. Odpowiedni keramzyt ogrodniczy w postaci workowanej można znaleźć w linku- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.
Substrat hydroponiczny
Keramzyt sprawdzi się też w przypadku uprawy roślin bez ziemi w samym substracie hydroponicznym. Trzeba tylko pamiętać o jego wcześniejszym namoczeniu i odpyleniu, dzięki czemu nie będzie on stale podnosił ph gotowych pożywek. Keramzyt można uznać za najłatwiej dostępne kruszywo do hydroponiki na start, które też ma przystępna cenę. Dlatego też zaczynając swoją przygodę z hydroponiką warto rozpocząć właśnie od keramzytu.