Keramzyt jest lekkim i bardzo dobrze napowietrzonym kruszywem o wielu zastosowaniach. W specjalny sposób przygotowywany i workowany może być materiałem wykorzystywanym w budowlance.
Z pewnością warto wspomnieć o jego wyjątkowych właściwościach. Jest to produkt, który powstaje ze złóż ziemi gliniastej oraz z iłów. Zostaje poddany procesowi wypalania w bardzo wysokiej temperaturze, co sprawia, że zaczyna tworzyć nieregularne w swoim kształcie kulki różnej wielkości, które są bardzo porowate i maja niewielki ciężar. Keramzyt budowlany dobrze przepuszcza wodę i jest materiałem obojętnym chemicznie. W procesie wypalania potrafi nawet kilkukrotnie zwiększyć swoją objętość.
Zastosowanie keramzytu w budownictwie
Ze względu na swoje cechy charakterystyczne oraz niesamowitą wytrzymałość, keramzyt jest materiałem wszechstronnym do stosowania. Więcej informacji na jego temat można znaleźć bezpośrednio u jednego z polskich producentów keramzytu- Leca.
Jak się okazuje, możemy go wykorzystywać jako materiał termoizolacyjny, ale i jako komponent podłoży oraz drenaży ogrodniczych. To jednak nie wszystko, gdyż keramzyt budowlany również doskonale sprawdza się w praktyce:
– Można go mieszać z cementem oraz innymi komponentami po to, aby uzyskać betony o lekkiej strukturze. Sprawdzi się także w przypadku zapraw ciepłochłonnych.
– Wykorzystuje się go do produkcji pustaków ściennych i stropowych.
– Keramzyt budowlany znajduje zastosowanie w systemach kominowych oraz wentylacyjnych.
– Stanowi doskonały przykład efektywnej izolacji cieplnej. Potrafi uzyskać lepsze parametry izolacyjne od klasycznego styropianu. Trzeba tylko zwrócić uwagę na technikę jego układania.
– Można go stosować w roli materiału drenującego do podpiwniczeń. Stosuje się go też w starszych budynkach pod stare, drewniane podłogi, a co za tym idzie może być materiałem renowacyjnym.
Kupujemy keramzyt na budowę
Materiał ten uda się nam dostać w niemalże każdym markecie budowlanym. Podczas zakupu trzeba jednak mocno zwracać uwagę na jego frakcję, aby nie był ani zbyt gruby ani zbyt drobny do zadania, które chcemy z jego wykorzystaniem zrealizować. Jest on na ogół sprzedawany w formie workowanej, gdyż stanowi kruszywo sypkiego. Jest natomiast dość lekki, co ułatwia jego transportowanie w praktyce. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania na keramzyt- np. na budowę- warto zamówić go w większej ilości w taki sposób, aby został nam dostarczony na palecie.
Zapraszamy https://leca.pl/