Jaki odkurzacz kupić? Poradnik kupującego

Odkurzacz domowy jest bardzo uniwersalnym sprzętem w gospodarstwie domowym. Nie tylko radzi sobie z kurzem i brudem, ale także pochłania nadmiar wilgoci z mokrych powierzchni, takich jak dywany czy płytki.

Odkurzacze domowe dostępne są w różnych typach: stojące, kanistrowe, robotyczne. Różnią się one między innymi rodzajem systemu ssącego czy sposobem filtrowania powietrza, które przechodzi przez urządzenie podczas pracy. Najprostsze modele domowe posiadają worek do zbierania kurzu – współczesna technologia dostarcza bardziej efektywne rozwiązania bez worków (cyklon).

Odkurzacz pionowy czy odkurzacz standardowy?

Odkurzacz pionowy, czasami nazywany odkurzaczem ręcznym, jest wygodniejszy w użyciu niż standardowy ze względu na swoją kompaktową budowę i idealne rozłożenie ciężaru.

W przeciwieństwie do zwykłego odkurzacza, odkurzacz stojący nie wymaga podłączania rury ani dodawania kolejnych dysz, nie trzeba go też ciągnąć za sobą. Jednocześnie większość odkurzaczy stojących ma nieco mniejszą siłę ssania i moc silnika niż typowe odkurzacze, dlatego nie są one tak wydajne.

Porównując te dwa rodzaje odkurzaczy, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy będzie nam wygodnie używać go na co dzień, ale także na to, jak skutecznie będzie czyścił nasze podłogi. Można się o tym przekonać, porównując moc sprzętu i stopień usuwania kurzu z parkietu czy wykładziny.