Jak urządzić dom w stylu skandynawskim? – meble

W połowie XX wieku grupa architektów, specjalistów od wnętrz i designu ukształtowała styl, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych nurtów wnętrzarskich na świecie. Mowa tutaj o stylu skandynawskim, o którym praktycznie każdy słyszał, ale bardzo mało osób wie, z czym to się je!

Meble w stylu skandynawskim każdy kojarzy z marką szwedzkich sklepów meblowych, choć nie do końca jest to północno-europejski design. Wynika to  z tego, że w końcu styl skandynawski ma dość ściśle określone zasady. Wszystko wzięło się z uwielbienia światła dziennego i słońca. To kwestia klimatu na północy Europy – pół roku zapada niemalże całkowity mrok i każdy promień wpadający do środka jest na wagę złota. Wokół tej idei rozpoczęto tworzenie całego nurtu. Do uwielbienia światła doszedł minimalizm i funkcjonalizm. Wszystko w domu musiało mieć jakąś funkcję. Wnętrza domów skandynawskich są rozświetlone. Wszystko dzięki białym (lub bardzo jasnym) ścianom. Jeśli meble, to tylko i wyłącznie drewniane – mogą być z drugiej ręki. Warto tu wspomnieć o tym, że Szwedzi są znani z uwielbienia natury. To także widać w ich wnętrzach. Wszędzie dominuje drewno, a mieszkania pełne są roślin. Jak urządzić taką oazę spokoju we własnym domu?

 

Meble skandynawskie – zacznijmy od salonu

Salon to najbardziej reprezentacyjna część każdego lokum mieszkaniowego. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji parędziesiąt metrów i czy jest aneks kuchenny, to jedno jest pewne – im mniej mebli, tym lepiej. Być może brzmi to na początku jak herezja, ale podstawową zasadą jest zachowania jasnej, otwartej przestrzeni. Jednak nie ogranicza to w żaden sposób naszej kreatywności. Białe ściany i stonowana podłoga to świetne tło dla charakterystycznych dodatków. Dzięki temu można zdecydować się na barwną sofę z kolorowymi poduszkami. Co do mebli wypoczynkowych – sprawdźmy najpierw potrzeby przyszłych mieszkańców mieszkania. Często do salonu wystarczy kupić sofę, dywan, szafkę RTV, ewentualnie jakiś stolik i to wystarcza! Reszta to już dodatki lub drobne przeróbki z uwagi na zmiany upodobań mieszkańców.

 

Styl skandynawski w pewien sposób spaja ze sobą meble i dodatki z różnych styli.

Przykład? Bardzo proszę. Umieszczając w jadalni duży stół, to z powodzeniem będą do niego pasować stare krzesła w stylu vintage jak i nowoczesne, minimalistyczne siedziska rodem z IKEI. Starajmy się jednak utrzymać meble w mniej więcej podobnych kolorach. Najbardziej szaleć można z dodatkami – z kloszami lamp, plakatami czy antyramami na ścianach etc. Nie warto przesadzać z dodatkami z uwagi na ryzyko zagracenia przestrzeni. Salon i inne pomieszczenia muszą tętnić życiem. Wszystkie dostępne kąty można wykorzystać jako świetne miejsce na stojaki z roślinami, które nadadzą wyjątkowego charakteru. Udowodniono także, że rośliny kojąco wpływają na człowieka.  Warto ten fakt wykorzystać.