Guma – skąd się wzięła
Guma jest produktem wulkanizacji kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Po raz pierwszy otrzymywali i wykorzystywali ją Majowie i Aztekowie. Jednak przemysłowa produkcja to czasy XIX wieku, kiedy pewien Amerykanin opracował technologię pozyskiwania gumy w trakcie wulkanizacji kauczuku na zimno przy użyciu siarki. Z czasem zaczęto w tym procesie wykorzystywać chlorek siarki. Masowa produkcja i wykorzystanie gumy to pierwsza połowa XX wieku.
Zastosowanie gumy
Guma w zależności od składników oraz ilości kauczuku wykorzystanego w jej produkcji może mieć różne właściwości. Mówimy o twardej gumie zwanej ebonitem, często wykorzystywana jest też miękka, elastyczna guma. Guma znajduje zastosowanie w produkcji opon samochodowych, uszczelek, wałów, lin, jako pokrycie tkanin, dmuchanych basenów czy materacy i wielu innych. Efektem ubocznym procesu wulkanizacji kauczuku syntetycznego jest powstanie lateksu wykorzystywanego do produkcji rękawic chirurgicznych, prezerwatyw czy klejów. Guma bywa także wykorzystywana w przemyśle spożywczym, nie tylko w maszynach produkcyjnych. Guma arabska służy jako substancja zagęszająco – stabilizująca w branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Specyficznym rodzajem gumy, jest także uzyskiwana z polimerów ropy naftowej – guma do żucia.
Przemysł gumowy
Szerokie wykorzystanie gumy w różnych branżach i dziedzinach życia, sprawia, że przemysł gumowy z roku na rok radzi sobie coraz lepiej. Na tym rynku od lat obserwowana jest koniunktura. Produkcja kauczuku w dużej mierze opiera się na rynkach azjatyckich. To właśnie tam znaleźć można największe uprawy kauczuku naturalnego, w związku z tym także z tego regionu pochodzi największa produkcja gumy. Obecnie w Azji produkowana jest 92% światowej produkcji naturalnego kauczuku. Głównymi producentami są Tajlandia i Indonezja. Także w Azji zlokalizowana jest znaczna część światowej produkcji kauczuku syntetycznego – 52%, 28% powstaje w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, natomiast 20% przypada na kontynenty amerykańskie. Przemysł gumowy to nie tylko wyrób kauczuku, ale także przedmiotów z gumy i pokryć gumowych w Polsce znanych ich producentem jest Grupa Hannecard, w której ofercie znajduje się także naprawa walców i tak zwane gumowanie, czyli nakładanie powłok gumowych na bębny czy wały maszynowe.
Guma to materiał często niezauważany i niedoceniany, tymczasem trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez tego produktu wulkanizacji kauczuku.