Spraw, by Twoje maszyny działały bez zarzutu. Pamiętaj o regularnych przeglądach i regeneracji wałków.
Czym są wały i do czego służą?
Wałki to elementy maszyn przemysłowych, których zadaniem jest obracać się wokół własnej osi, podczas pracy maszyny. Wałki najczęściej mają kształt walca. Na wale często osadzone są inne części maszyny, np.: piasty, koła zębate czy tarcze.
Rodzaje wałków przemysłowych
W maszynach przemysłowych używa się wałków o różnych wielkościach, kształtach i parametrach. Spełniają one różne funkcje.
Poznaj najpowszechniejsze rodzaje wałów w maszynach przemysłowych:
- wał czynny (napędzający),
- wał pomocniczy,
- wał bierny,
- wał korbowy,
- wał giętki,
Każdy rodzaj wałów należy regularnie poddawać konserwacji i regeneracji.
Na czym polega regeneracja wałków?
Każda maszyna przy użytkowaniu niszczy się i zużywa. Wszystkie maszyny wymagają przeglądów okresowych, a czasem regeneracji poszczególnych elementów. Zazwyczaj regeneracji wałków dokonuje firma zewnętrzna, najlepiej zdecydować się na taką, która zajmie się odbiorem i dostawą wałków. Regeneracja wałków polega na zabezpieczeniu ich przed korozją, naprawie lub wymianie czopów oraz rdzeni. Wał może wymagać wyważenia bądź szlifowania. Często konieczna jest też wymiana pokrycia. Powłoka pokrywająca wał powinna być zgodna z jego zastosowaniem, rolą i spełniać odpowiednie kryteria. Szczególne wymogi dotyczą materiałów używanych w przemyśle spożywczym.
Wybierz najlepsze pokrycie!
Oto najpopularniejsze rodzaje powłok wałków używanych w przemyśle:
- powłoki poliuretanowe,
- powłoki z gumy syntetycznej, naturalnej, silikonowej,
- powłoki z materiałów kompozytowych,
- powłoki z węglika wolframu i chromu.
Zwróć uwagę na właściwości pokrycia, takie jak: odporność na wysoką temperaturę, uszkodzenia, ścieranie oraz właściwości antystatyczne. Jeśli pracujesz w branży spożywczej, sprawdź, czy pokrycie jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Wybierz solidną i trwałą powłokę, dostosowaną do specyfiki Twojej branży.